icon kontakt0911 554 666

Použitie tepelne upraveného dreva ThermoWood®

Materiál ThermoWood® má vzhľadom k svojim vlastnostiam široké spektrum použitia v exteriéri, ako aj v interiéri. Tu nájdete aspoň základné rozdelenie podľa jednotlivých skupín tepelne upravených produktov.

SUŠENÉ STAVEBNÉ REZIVO

Nehoblované rezivo je výber vhodných výrezov drevnej hmoty z najkvalitnejšieho fínskeho borovicového reziva, ktoré sa získava riadenou ťažbou fínskych lesov. Pôvod dreva, jeho kvalita a ekologická nezávadnosť je vždy preukázateľne dokladovaná, o čom svedčí udelenie certifikátu PEFC.

Táto výberová vstupná surovina následne prechádza tepelným procesom pri teplote 212 ° C (Thermo D).

Takto tepelne upravené ThermoWood® rezivo má veľmi širokú škálu použitia. Možno ho použiť na výrobu stavebných prvkov pre interiér aj exteriér, čo umožnuje vykonaná tepelná úprava Thermo D (teplotný režim 212 ± 3 ° C). ThermoWood® rezivo je predovšetkým vhodné pre ďalšiu úpravu - hobľovanie, frézovanie do požadovaných tvarov, lepenie apod.

K dispozícii je tepelne upravené rezivo s hrúbkou 19 - 50 mm a šírkou 50 - 200 mm. Jeho dĺžky sú v rozmedzí od 3 m do 5,4 m.

Toto tepelne upravené ThermoWood® rezivo je následne použité ako vstupný polotovar pre výrobu týchto typov hobľovaných profilov:

VONKAJŠIE OBKLADOVÉ PROFILY

Z výrobného programu firmy Oy Lunawood Ltd. sú veľmi žiadané profily ThermoWood® pre vonkajšie obklady budov (fasádne obklady), použiteľné pre všetky exteriérové aj interiérové obklady. Ide o obkladové materiály vysokého kvalitatívneho aj estetického štandardu a dlhej životnosti bez nutnosti ďalšej údržby v priebehu užívania, čo je pre tento účel nesmiernou výhodou.

Profily pre tieto obklady majú tepelnú úpravu Thermo-D. Nehoblované rezivo je výber vhodných výrezov drevnej hmoty z najkvalitnejšieho fínskeho borovicového reziva, ktoré sa získava riadenou ťažbou fínskych lesov. Pôvod dreva, jeho kvalita a ekologická nezávadnosť je vždy preukázateľne dokladovaná, o čom svedčí udelenie certifikátu PEFC.

Medzi klasické ThermoWood® palubovky napojovanej perom a drážkou patria profily UTV a UTS.

Zvláštny oddiel vo výrobnom programe tvoria palubovky na polodrážku, ide o profily UYL.

Špeciálne miesto v ponuke vonkajších obkladových profilov majú tieto veľmi populárne profily - rovnobežník SSS 26 x 68 mm a SSS 26 x 92 mm, ktorý je vďaka silnejúca dopytu novinkou v našej ponuke a tiež polovičný rovnobežník HSS 28/42 x 42 mm. Tieto veľmi zaujímavé profily boli vyvinuté pre zatieňovacie (žalúziové) systémy. Oproti predchádzajúcim druhom je ich použitie ďaleko všestrannejšie. Ich výhodou je obojstranná pohledovost a je možné ich použitie v priestore.

Svoje miesto majú medzi fasádnymi obkladmi tiež hladké profily SHP 19 x 92 a 19 x 117 mm, ktoré je možné inštalovať s medzerami alebo prekladaním cez seba.

Vonkajšie obkladové profily ThermoWood® sú určené na použitie pre všetky druhy stavieb od rodinných domov po výškové budovy.

 

TERASOVÉ A BAZÉNOVÉ OBKLADY - DECKING

V súčasnosti má veľkú obľubu použitie ThermoWood® pre podlahy balkónov, terás, záhradných chodníčkov a prechodových lávok. Vzhľadom k svojim vlastnostiam, získaným tepelnou úpravou, sú k tomuto účelu veľmi vhodné terasové profily ThermoWood® tepelne upravené v triede Thermo-D.

Terasové profily sú rozdelené do dvoch skupín, ktoré sa líšia spôsobom uchytenia k podkladu.

Uchytenie terasových profilov ThermoWood® pomocou skrutiek:
K montáži terasových profilov, ktoré je nutné kotviť skrze profil pomocou skrutiek, odporúčame použitie nerezových skrutiek, ktoré nespôsobia znečistenie materiálu ThermoWood® vplyvom korózie. Týmto spôsobom sa vykonáva montáž profilov LunaDeck 2 a AntiSlip. Profil AntiSlip je vzhľadom k jeho šírke 140 mm dodávaný v prevedení so zadnou stranou ryhovanou.

Uchytenie terasových profilov ThermoWood® pomocou T-klipov:
Pre zlepšenie výsledného vzhľadu terasy bol vyvinutý špeciálny T-klip, ktorý umožňuje vykonávať montáž bez nutnosti nežiaduce perforácie deckingu, ktorá spôsobuje porušenie povrchu a vnikanie vlhkosti do materiálu terasy. Montáž pomocou T-klipov umožňujú obojstranné pozdĺžne drážky, ktorými sú opatrené terasové profily, určené k tomuto typu montáže.

Sú to predovšetkým profily LunaDeck 2 s bočnými úchytmi a AntiSlip zadná strana hladká s bočnými úchytmi.

 

HLADKO HOBĽOVANÉ DOSKY, HRANOLY, PODPERY A KONŠTRUKČNÉ PRVKY

Tieto ThermoWood® profily sú označované ako SHP. Sú zo všetkých štyroch strán hladko ohobľované a majú tepelnú úpravu Thermo-D. Profily SHP majú úplne univerzálne použitie a je možné ich použiť napríklad na olemovanie terasových a fasádnych obkladov, na výrobu podkladových roštov a latovanie exteriérových aj interiérových konštrukcií, ďalej tiež na výrobu nábytku do interiéru (sauny) a záhradného nábytku alebo ako samostatné exteriérové obklady atď.

Za účelom zhotovenia nosných konštrukcií, podkladových roštov a latovania pod profily LunaWood doporučujeme používať totožný materiál vzhľadom k jeho rovnakej životnosti a vlastnostiam, aby bolo docielené použitia jedného materiálu pre celý systém. Profily SHP sa vyznačujú dobrou konštrukčnou tuhosťou a vzhľadom k veľkému výberu je vždy možné nájsť v ponuke potrebný profil, ktorý možno tiež ďalej upravovať (lepením a pod.). Pre náročnejšie aplikácie odporúčame pre bezproblémové použitie vypracovanie statického výpočtu pre danú konštrukciu.

 

SAUNOVÝ NÁBYTOK A VYBAVENIE PRE SAUNY

Materiál ThermoWood® má podstatne zníženú tepelnú vodivosť (o 20 - 25%), preto je veľmi vhodný pre výrobu saunového nábytku a saunového vybavenia. Vo výrobnom programe je možné nájsť profily SHP. Jedná sa o profily upravené tepelne v triede Thermo - D, ktoré sú vyložene určené pre výrobu saunových lavíc a nábytku.

Tieto profily nepreberajú teplo z okolia, pri ich používaní nie je nutné sa obávať ich prehriatia, ktoré spôsobuje nepríjemné pocity pri kontakte s nimi. Rovnako nedochádza vplyvom tepla k uvoľňovaniu živice, ktorá už bola odstránená v priebehu tepelnej úpravy. Profily sa pôsobením tepla nedeformujú vzhľadom k získanej lepšej stabilite vplyvom zmien, prebiehajúcich v materiále pri tepelnej úprave.

 

INTERIÉROVÉ PODLAHOVÉ PROFILY

Interiérové podlahové profily ThermoWood® tvoria veľmi špecifickú skupinu vysoko kvalitatívne a esteticky hodnotných materiálov pre svoj efektný vzhľad a univerzálne použitie vo všetkých variantoch.

Materiál pre tieto účely je tepelne upravený v triede Thermo-S. V ponuke sa nachádza typ HLL v prevedení štvoruholník pero-drážka (materiál môžeme napojovať vo všetkých smeroch zaručeným pero-drážkovým spojom). Interiérové drevené podlahy sú príjemné svojím vzhľadom, ako aj príjemným teplým dojmom.

 

INTERIÉROVÉ A SAUNOVÉ OBKLADOVÉ PROFILY

Vnútorné obkladové profily ThermoWood® sú profily na pero a drážku, ktoré môžu byť použité pre akékoľvek druhy obkladov stien a stropov všetkých interiérových plôch. Svojim sfarbením dodáva interiérom dôstojný vzhľad vysokej estetickej hodnoty. Interiérové produkty sú zhotovené v tepelnej úprave Thermo-D (tmavý). Povrch interiérových obkladov je hladko hobľovaný.

Interiérové palubovky ThermoWood® sú vyrábané v prevedení STP. Zvláštne postavenie medzi interiérovými profilmi má Lunapanel, ktorý sa vyrába hladko hobľovaný.

Použitie v interiéri je všestranné, obzvlášť odporúčaný je ThermoWood® pre saunové obklady vzhľadom k jeho vlastnostiam, ktoré získal tepelnou úpravou (znížená nasiakavosť, redukcia teplotných pomerov, odstránenie živice vplyvom vysokej teploty).

Produkty