icon kontakt0911 554 666

Drevené profily zo sibírskeho smrekovca

Sibírsky smrekovec - řezivo pro výrobu stavebních prvků

Sibírsky smrekovec má omnoho lepšie vlastnosti než väčšina mäkkých drevín alebo tlakovo impregnovaná borovica.

Sibírsky smrekovec je najťažší spomedzi mäkkých drevín. V surovom stave váži okolo 900-1100 kg/m3. Pri vysušení na 12% je jeho váha v rozmedzí 620-720 kg/m3. Pre exteriér sa suší drevo sibírskeho smrekovca na hodnotu okolo 18%, čo je najvhodnejšie pre jeho aklimatizáciu v exteriéri a dosiahnutie jeho rovnovážnej vlhkosti.

Oproti tuzemskému smrekovcu má sibírsky smrekovec omnoho vyššiu hustotu a jeho drevo je podstatne tuhšie.

Sibírsky smrekovec je stabilný, ale v závislosti na poveternostných a klimatických podmienkach dochádza na jeho povrchu k tvorbe pozdĺžnych prasklín a prasklín na jeho koncoch, rovnako ako aj pri ostatných drevinách.

Najužitočnejšia vlastnosť sibírskeho smrekovca je jeho prirodzená odolnosť, ktorá vyplýva z jeho extrémne vysokého obsahu živice a vysokej hustoty drevnej hmoty. Drevo sibírskeho smrekovca je obvykle starého rastu (v priemere 300 rokov a viac) s veľmi hustými letokruhmi (obvykle do 1,5 mm).

Certifikát PEFC o pôvode vstupného materiálu

pefc

Materiál pre výrobu sa zabezpečuje z trvalo udržateľných obhospodarovaných lesov. Účelom certifikácie lesov v systéme PEFC je dosiahnúť trvalo udržateľného hospodárenia.

Trvalo udržateľné hospodárenie v lesoch znamená využívanie lesov takým spôsobom a v takom rozsahu, že ich stabilita, druhová rozmanitosť, produkčná schopnosť, regeneračná kapacita, vitalita a schopnosť plniť všetky užitočné funkcie lesa zostanú trvalo zabezpečené.

Spotrebiteľský reťazec lesných produktov je certifikovaný PEFC certifikátom (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes) a má právo užívať logo PEFC.

Prostredníctvom certifikácie spotrebiteľského reťazca (C-o-C, „chain of custody“) je možné zaručiť, že konečný výrobok pochádza z certifikovaných a kontrolovaných lesov s certifikátom PEFC. V praxi to znamená, že každý spracovateľ v reťazci od vlastníka lesa, cez ťažobné, spracovateľské, výrobné a obchodné spoločnosti až k zákazníkovi musí získať certifikát podľa požiadavky PEFC. To je zárukou pôvodu dreva vo výrobku a uistením zákazníka o pôvode materiálu.

pefc

Viac informácií o certifikácii nájdete na stránkach PEFC certifikácie www.pefc.sk alebo www.pefc.org.

Produkty