icon kontakt0911 554 666

Aký zvoliť materiál pre záhradný nábytok?

Drevený záhradný nábytok PROWOOD z materiálu ThermowoodZáhrada a terasa predstavujú v našom živote dôležité kúsky prírody, obzvlášť v meste. Podľa finančných analytikov tento rok následkom všadeprítomnej krízy klesne počet predaných dovoleniek. Tí, ktorí neodletia na dovolenou k moru, si budú chcieť leto vychutnať a relaxovať na slniečku aspoň na svojej záhrade. Bez pekného a pohodlného záhradného nábytku by siesta nebola dokonalá. Ako vyberať záhradný nábytok zo širokej ponuky, ktorá je na trhu k dispozícii? Vyplatí sa zaobstarať si lacné plastové kresielka, alebo skôr investícia do exotických a iných drevín, ktoré nám na chalupu, terasu alebo pred rodinný dom prinesú kúsok nefalšovanej exotiky?

V prvom rade záleží najmä na výške čiastky, ktorú ste ochotní za záhradný nábytok vynaložiť. V prípade záhradného nábytku sa najmä z dlhodobého hľadiska rozhodne nevyplatí prehnaná sporivosť. Kvalitný záhradný nábytok môže totiž vydržať až desiatky rokov a to bez nutnosti náročnej údržby. Ako pred každým dôležitým rozhodnutím je najdôležitejší mať dostatok informácií a predstavu o kladoch aj záporoch jednotlivých možností záhradného nábytku. Prinášame preto prehľad materiálov záhradného nábytku, ktoré sú dostupné na slovenskom trhu, a to aj s výpočtom plusov a mínusov každého typu záhradného nábytku.

Plastový záhradný nábytokZáhradný nábytok PROWOODPlastový záhradný nábytok

Biele plastové kresielka, stolček a reklamný slnečník, kedysi evergreen slovenských záhrad už je teraz na ústupe. Aj napriek tomu je však plastový záhradný nábytok stále obľúbený. Veľkou výhodou plastu ako materiálu pre výrobu záhradného nábyku je jeho nízka obstarávacia cena. Vďaka tej sa radí plastový nábytok medzi najpredávanejšie u nás. Plastový záhradný nábytok je navyše ľahký, skladný a ľahko prenosný. Nie je náročný ani na údržbu čistoty, stačí voda s trochou saponátu, aj keď po dlhšej dobe kvôli pórovitosti materiálu často nevratne černie usadenou špinou.
Na druhú stranu musíme počítať s kratšou trvanlivosťou plastového záhradného nábytku v dôsledku nízkej odolnosti voči mechanickým vplyvom aj prírodným podmienkam. Plastový záhradný nábytok sa často láme a praská, lacnejšie varianty nie sú odolné voči UV žiareniu a ich pestré farby na letnom slnku skoro vyblednú. Plastom nesvedčí ani mráz, preto je v záujme predĺženia ich použiteľnosti najvhodnejšie skladovať záhradný nábytok napríklad v garáži či v pivnici a na záhradku ho vysťahovať len v prípade potreby.

Betónový záhradný nábytok

Záhradný nábytok PROWOODBetónový záhradný nábytok

Ak neviete, ako osi predstaviť betónový záhradný nábytok, skúste si spomenúť na klasické lavičky v parku. Betónový záhradný nábytok býva väčšinou kombinovaný s drevom alebo plastom, pretože rovnako ako oceľ v lete veľmi páli a v zime chladí. Veľkou výhodou betónového záhradného nábytku je perfektná stabilita, dlhodobá životnosť a nenáročnosť na údržbu. Betónový záhradný nábytok sa väčšinou hodí skôr na verejné priestranstvá, ako sú parky, zástavky a odpočívadlá, ale mať ho môžete samozrejme aj doma. Jeho veľkou nevýhodou je strohý design a pomerne vysoká hmotnosť, vďaka ktorej je značne obmedzená manipulácia s týmto typom záhradného nábytku.

Záhradný nábytok PROWOODRatanový záhradný nábytok

Umelý ratan – veľmi populárny záhradný nábytok, s veľmi dobrými úžitkovými vlastnosťami a s veľkými záľudnosťami pre kupujúceho, ktorý sa nevyzná. Záhradný nábytok z umelého ratanu môže byť celkom vynikajúcou alternatívou, ale môže byť tiež obrovským sklamaním. Pri nákupe záhradného nábytku z umelého ratanu musíte byť ešte oveľa obozretnejší, než pri nákupe ostatných druhov záhradného nábytku. Na trhu nájdete celkom odlišné kvality (na pohľad takmer nerozoznateľné!). Poďme si veľmi stručne vysvetliť, v čom je problém a na čo si dať pozor.
Ratanový záhradný nábytokKonštrukcia záhradného nábytku – na trhu nájdete nábytok z umelého ratanu na rôznych konštrukciách. Najlacnejšia (veľmi často predávaná v supermarketoch a hobby centrách) je drevená konštrukcia. Tá je celkom nevhodná pre voľný otvorený priestor, kde veľmi rýchlo podlieha vplyvu vlhkosti. Má zároveň oveľa nižšiu nosnosť hoci sám záhradný nábytok je ťažší, horšie sa s ním manipuluje. Takýto záhradný nábytok neodporúčame kupovať vôbec. Výrobcom a predajcom ide len o to získať čo najnižšiu cenu. Veľmi často sa na drevenú konštrukciu zároveň používa aj ten najmenej kvalitný a najlacnejší umelý ratan. Životnosť takého záhradného nábytku môže byť aj kratšia než dve sezóny! Ďalším typom konštrukcie je železná konštrukcia (v lepšom prípade s farebným povrchom). Takáto konštrukcia je samozrejme oveľa lepšia než drevená, ale aj jej životnosť vo voľnom otvorenom priestore je obmedzená. Korózia v našich poveternostných podmienkach nedovolí dlhšiu než troj až štvorročnú životnosť. Navyše z takého záhradného nábytku často kvapká hrdza. Sám záhradný nábytok je ťažký. Nosnosť je ovplyvnená silou materiálu a frekvenciou vnútorných vzpier. Záhradný nábytok na oceľovej konštrukcii (farebne ošetrenej) je vhodný pre priestory chránené pred priamym dažďom. Najkvalitnejšou konštrukciou je konštrukcia z hliníka. Životnosť takejto konštrukcie je prakticky neobmedzená, aj keď aj pri tejto konštrukcii odporúčame počítať s rôznou nosnosťou pri použití rôzne silného materiálu.
Výplet (umelý ratan) – na svete nie niekoľko výrobcov umelého ratanu (najkvalitnejšie sú značky Viro, Rehau, VinTech), ktorí garantujú životnosť materiálu 5-9 rokov. Ale sú aj výrobcovia, ktorý garantujú iba jeden jediný rok. Žiadajte pri nákupe jasnú a písomnú informáciu o kvalite, vlastnostiach a životnosti výpletu. Pokiaľ vám predajca nebude ochotný vyhovieť, alebo nebude mať celkom jasno, radšej choďte inam. V každom prípade je najväčšou nevýhodou záhradného nábytku z umelého ratanu jeho obmedzená životnosť na základe voľby konštrukčných materiálov.

Záhradný nábytok PROWOODKovový a hliníkový zahradní nábytek

Kovový a hliníkový záhradný nábytokHliníkový kempingový záhradný nábytok s pruhovanými látkovými poťahmi si pamätáme asi všetci a na hociktorej pôde by sa možno ešte niektoré exempláre tohto záhradného nábytku našli. Obľúbenosť hliníkového záhradného nábytku v posledných rokoch neklesá, čo sa však mení, je jeho kvalita a s ňou priamo súvisiaca odolnosť. Lacný hliníkový nábytok predovšetkým ten s ázijskou adresou v rodnom liste, býva vyrobený z trubiek o hrúbke steny 0,8 mm, čo nie je dostatočné. Pri týchto výrobkoch dôjde skoro k deformácii konštrukcie a celý kus záhradného nábytku je tak znehodnotený. Spoľahlivý nábytok disponuje hrúbkou stien minimálne okolo 1,2 mm. Hliník je vhodný materiál tiež preto, že nekoroduje, nevýhodou však je, že veľmi chladí.
Oceľový záhradný nábytok býva veľmi odolný a jeho prednosťou je dlhá životnosť. Ak je vyrobený v prevedení nerez či opatrený antikoróznym náterom, vydrží stáť vonku vo vetre a daždi. Design kovového záhradného nábytku ocenia najmä minimalisti a puristi. Oceľ má však jednu nepríjemnú vlastnosť, s ktorou je treba počítať, a tou je vodivosť tepla. Preto je oceľový záhradný nábytok v chladnom počasí veľmi studený a v teple naopak páli. Oceľ býva pri záhradnom nábytku často kombinovaná napríklad s drevom, ktoré eliminuje jej zlé vlastnosti. V niektorých prípadoch sa na sedaciu časť záhradného nábytku používa hi-tech materiál Alucobond, odolná syntetická látka s prímesou hliníka, vďaka ktorej nie je potrebné obávať sa prechladnutia.

Záhradný nábytok PROWOODDrevený záhradný nábytok

Najväčším favoritom na poli záhradného nábytku je drevo všetkých druhov. Nie je divu, je to prírodnina, ktorá so záhradou veľmi pekne ladí a prirodzene ju dopĺňa. Drevo je materiál príjemný na dotyk aj na pohľad a jeho exotické druhy sú aj veľmi odolné a celkovo je drevo pocitovo teplým materiálom. Cena dreveného nábytku sa môže pohybovať v radoch desiatok aj stoviek eur v závislosti na tvrdosti a pôvode dreva.
Medzi lacnejšie materiály patrí smrekové drevo a borovica. Viac je treba priplatiť za dub, buk či borovicu severského pôvodu. V čom sa líši borovica z našich lesov a jej severská sestra? Predovšetkým v odolnosti a pevnosti dreva. V severských krajinách sú borovice vystavené náročnejším klimatickým podmienkam, v ktorých je ich rast spomalený a následkom toho má ich drevo vyššiu hustotu a je pevnejšie, odolnejšie a tvrdšie.
Záhradný nábytok z exotických drevínDá sa povedať, že najkvalitnejší záhradný nábytok sa vyrába z exotických drevín. Medzi najčastejšie používanú vstupnú surovinu pre výrobu záhradného nábytku patrí eukalyptus, severoamerická agát, meranti a najmä stále obľúbenejší teak. Teakové drevo sa vyznačuje extrémnou odolnosťou voči nepriaznivým poveternostným podmienkam. Vďaka obsahu teakového oleja a kaučuku je možné ho bez obáv ponechať na záhrade po celú sezónu. Vietor, dážď, mráz, striedanie teplôt ani plesne a hmyz nemajú šancu. Drevený záhradný nábytok je vďaka moderným technológiám zušľachťovania dreva veľmi odolný, jeho životnosť predĺžime najmä správnou starostlivosťou a pravidelným ošetrovaním špeciálnymi prostriedkami. Jedinými nevýhodami dreveného záhradného nábytku z exotických drevín je rozmerová nestabilita (drevo sa veľmi krúti) a tiež jeho pomerne vysoká cena.

Záhradný nábytok PROWOODNová generácia dreveného záhradného nábytku

Pomerne novým rozširujúcim sa druhom dreveného záhradného nábytku je záhradný nábytok z tepelne upraveného dreva ThermoWood®. Materiál ThermoWood® sa vyrába tepelným procesom z fínskej (severskej) borovice. Takto tepelne modifikovaný materiál THERMOWOD získa nové vlastnosti a vďaka tepelnej úprave a zmeneným vlastnostiam bežného severského borovicového dreva je rozmerovo oveľa stabilnejší a jeho minimálna životnosť je na priame poveternosti 30 rokov. Vstupná surovina pochádza z trvale udržovaných a obhospodarovaných fínskych lesov (certifikácia PEFC) a nenarúša tak biologickú rovnováhu, ako je tomu pri exotických drevinách a rúbaní dažďových pralesov. Drevo ThermoWood® používané pre výrobu tohto záhradného nábytku v mnohom pozitívne prevyšuje vlastnosti tropických drevín a dá sa povedať, že je jednou z najoptimálnejších variantov pre obstaranie dreveného záhradného nábytku. Obrovskou výhodou záhradného nábytku z materiálu ThermoWood® je navyše aj prijateľná cena oproti zostavám záhradného nábytku z exotického dreva. Ceny sú navyše porovnateľné s kvalitatívne oveľa horšími materiálmi. Konkrétne nábytok PROWOOD vyrábaný z materiálu ThermoWood® ponúka veľa variantov záhradných zostáv, ktoré sú už skoro cenovo porovnateľné s tými najlacnejšími a najobyčajnejšími zostavami. Pri cenovo porovnateľných hladín ponúka záhradný nábytok PROWOOD rozmerové dimenzie použitých materiálov o viac ako 1/3 vyššie a celá konštrukcia záhradného nábytku je tak oveľa pevnejšia a nábytku je tak predurčená oveľa vyššia životnosť. Záhradnému nábytku z materiálu ThermoWood® nevadí vlhkosť a na zimnú sezónu ho stačí len prikryť netransparentnou plachtou. Jeho údržba je tiež veľmi jednoduchá, pretože neobsahuje žiadnu živicu a biologické látky a zároveň je veľmi odolný voči drevokazným škodcom.

Drevený záhradný nábytok PROWOOD z masívu ThermoWood® Záhradný nábytok z tepelne upraveného dreva ThermoWood® Záhradný nábytok z tepelne upraveného dreva ThermoWood®