Použitie tepelne upraveného dreva ThermoWood®

Materiál ThermoWood® má vzhľadom k svojim vlastnostiam široké spektrum použitia ako v exteriéri, tak aj v interiéri. Tu nájdete aspoň základné rozdelenie podľa jednotlivých skupín tepelne upravených produktov:

 

ThermoWood® - tepelne upravené - sušené stavebné rezivo - fínska - severská borovica

SUŠENÉ STAVEBNÉ REZIVO

Nehobľované rezivo je výber vhodných výrezov drevnej hmoty z najkvalitnejšieho fínskeho borovicového reziva, ktoré sa získava riadenou ťažbou fínskych lesov. Pôvod dreva, jeho kvalita a ekologická nezávadnosť je vždy preukázateľne dokladovaná, o čom svedčí udelenie certifikátu PEFC.

Táto výberová vstupná surovina následne prechádza tepelným procesom pri teplote 212°C (Thermo D).

Takto tepelne upravené ThermoWood® rezivo má veľmi širokú škálu použitia. Je možné ho použiť pre výrobu stavebných prvkov pre interiér aj exteriér, čo umožňuje vykonaná tepelná úprava Thermo D (teplotný režim 212 ± 3°C). ThermoWood® rezivo je predovšetkým vhodné pre ďalšiu úpravu – hobľovanie, frézovanie do požadovaných tvarov, lepenie apod.

K dispozícii je tepelne upravené rezivo hrúbky 19 – 50 mm a šírky 50 – 200 mm. Jeho dĺžky sú v rozmedzí od 3 m do 5,4 m.

Toto tepelne upravené ThermoWood® rezivo je následne použité ako vstupný polotovar pre výrobu týchto typov hobľovaných profilov:

 

ThermoWood® - tepelne upravené drevo pro vonkajšie obklady budovVONKAJŠIE OBKLADOVÉ PROFILY

Z výrobného programu firmy Oy Lunawood Ltd. sú veľmi žiadané profily ThermoWood® pre vonkajšie obklady budov (fasádne obklady), použiteľné pre všetky exteriérové aj interiérové obklady. Ide o obkladové materiály vysokého kvalitatívneho aj estetického štandardu a dlhej životnosti bez nutnosti ďalšej údržby v priebehu užívania, čo je pre tento účel nesmiernou výhodou. Profily pre tieto obklady majú tepelnú úpravu Thermo-D.

Medzi klasické ThermoWood® palubovky napojované perom a drážkou patria profily UTV a UTS.

Zvláštny oddiel vo výrobnom programe tvoria palubovky na polodrážku, ide o profily UYL.

Špeciálne miesto v ponuke vonkajších obkladových profilov majú tieto veľmi populárne profily - rovnobežník SSS 26 x 68 mm a SSS 26 x 92 mm, ktorý je vďaka siliacemu dopytu novinkou v našej ponuke a tiež polovičný rovnobežník HSS 28/42 x 42 mm. Tieto veľmi zaujímavé profily boli vyvinuté pre zatieňovacie (žalúziové) systémy. Oproti predchádzajúcim druhom je ich použitie ďaleko všestrannejšie. Ich výhodou je obojstranná pohľadovosť a je možné ich použitie v priestore.

Svoje miesto majú medzi fasádnymi obkladmi tiež hladké profily SHP 19 x 92 a 19 x 117 mm, ktoré je možné inštalovať s medzerami alebo prekladaním cez seba.

Vonkajšie obkladové profily ThermoWood® sú určené k použitiu pre všetky druhy stavieb od rodinných domov po výškové budovy.

 

ThermoWood® – terasové a bazénové profily pro terasy a chodníkyTERASOVÉ A BAZÉNOVÉ OBKLADY – DECKING

V súčasnej dobe je veľkou obľubou použitie ThermoWood® pre podlahy balkónov, terás, záhradných chodníčkov a prechodových lávok. Vzhľadom k svojim vlastnostiam, získaným tepelnou úpravou, sú k tomuto účelu veľmi vhodné terasové profily ThermoWood®, tepelne upravené v triede Thermo-D.

Terasové profily sú rozdelené do dvoch skupín, ktoré sa líšia spôsobom uchytenia k podkladu.

Uchytenie terasových profilov ThermoWood® pomocou skrutiek:
K montáži terasových profilov skrutkami odporúčame použitie nerezových skrutiek, ktoré nespôsobia znečistenie materiálu ThermoWood® vplyvom korózie. Týmto spôsobom sa vykonáva montáž profilov LunaDeck2 a AntiSlip. Profil AntiSlip je vzhľadom k jeho šírke 140 mm dodávaný v prevedení so zadnou stranou ryhovanou.

Uchytenie terasových profilov ThermoWood® pomocou T- klipov:

Pre zlepšenie výsledného vzhľadu terasy bol vyvinutý špeciálny T-klip, ktorý umožňuje vykonávať montáž bez nutnosti nežiaducej perforácie deckingu, ktorá spôsobuje porušenie povrchu a umožňuje vnikanie vlhkosti do materiálu terasy. Montáž pomocou T-klipov umožňujú obojstranné pozdĺžne drážky, ktorými sú opatrené terasové profily, určené k tomuto typu montáže.

Sú to predovšetkým profily LunaDeck2 s bočnými úchytmi a AntiSlip zadná strana hladká s bočnými úchytmi.


ThermoWood® - tepelne upravené drevo - hoblovaná prkna a hranolyHLADKO HOBĽOVANÉ DOSKY, HRANOLY, PODPERY A KONŠTRUKČNÉ PRVKY

Tieto ThermoWood® profily sú označované ako SHP. Sú zo všetkých štyroch strán hladko hobľované a majú tepelnú úpravu Thermo-D. Profily SHP majú celkom univerzálne použitie a je možné ich použiť napríklad na olemovanie terasových a fasádnych obkladov, k výrobe podkladových roštov a latovaní exteriérových aj interiérových konštrukcií, ďalej tiež k výrobe nábytku do interiéru (sauny) a záhradného nábytku alebo ako samostatné exteriérové obklady atď. Za účelom zhotovenia nosných konštrukcií, podkladových roštov a latovaní pod profily LunaWood odporúčame používať rovnaký materiál vzhľadom k jeho rovnakej životnosti a vlastnostiam, aby bolo docielené použitie jedného materiálu pre celý systém. Profily SHP sa vyznačujú dobrou konštrukčnou tuhosťou a vzhľadom k veľkému výberu je vždy možné nájsť v ponuke potrebný profil, ktorý je možné tiež ďalej upravovať (lepením apod.). Pre náročnejšie aplikácie odporúčame pre bezproblémové použitie vypracovanie statického výpočtu pre danú konštrukciu.

 

Saunový nábytek a vybavení pro sauny z materiálu Thermowood SAUNOVÝ NÁBYTOK A VYBAVENIE PRE SAUNY

Materiál ThermoWood® má podstatne zníženú tepelnú vodivosť (o 20 – 25%), preto je veľmi vhodný pre výrobu saunového nábytku a saunového vybavenia je možné nájsť vo výrobnom programe profily SHP. Ide o profily, upravené tepelne v triede Thermo – D, ktoré sú vyložene určené pre výrobu saunových lavíc a nábytku. Tieto profily neprijímajú teplo z okolia, pri ich používaní nie je nutné sa obávať ich prehriatia, ktoré spôsobuje nepríjemné pocity pri kontakte s nimi. Rovnako nedochádza vplyvom tepla k uvoľňovaniu živice, ktorá už bola odstránená v priebehu tepelnej úpravy. Profily sa pôsobením tepla nedeformujú vzhľadom k získanej lepšej stabilite vplyvom zmien, prebiehajúcich v materiály pri tepelnej úprave.


ThermoWood® - tepelne upravené drevo na podlahy v interiéruINTERIÉROVÉ PODLAHOVÉ PROFILY

Interiérové podlahové profily ThermoWood® tvoria veľmi špecifickú skupinu vysoko kvalitatívne a esteticky hodnotných materiálov pre svoj efektívny vzhľad a univerzálne použitie vo všetkých variantoch. Materiál pre tieto účely je tepelne upravený v triede Thermo-S. V ponuke sa nachádza typ HLL v prevedení štvorstranná pero-drážka (materiál môžeme napájať vo všetkých smeroch zaručeným pero-drážkovým spojom). Interiérové drevené podlahy sú príjemné ako svojím vzhľadom, tak príjemným teplým dojmom.


ThermoWood® - tepelne upravené drevo na interiérové a saunové obklady

INTERIÉROVÉ A SAUNOVÉ OBKLADOVÉ PROFILY

Vnútorné obkladové profily ThermoWood® sú profily na pero a drážku, ktoré môžu byť použité pre akékoľvek druhy obkladov stien a stropov všetkých interiérových plôch. Svojím sfarbením dodáva interiérom dôstojný vzhľad vysokej estetickej hodnoty. Interiérové produkty sú vyrábané v tepelnej úprave Thermo-D (tmavý). Povrch interiérových obkladov je hladko hobľovaný.

Interiérové palubovky ThermoWood® sú vyrábané v prevedení STP. Zvláštne postavenie medzi interiérovými profilmi má Lunapanel, ktorý sa vyrába hladko hobľovaný.

Použitie v interiéri je všestranné, zvlášť odporúčaný je ThermoWood® pre saunové obklady vzhľadom k jeho vlastnostiam, ktoré získal tepelnou úpravou (znížená nasiakavosť, redukcia teplotných pomerov, odstránenie živice vplyvom vysokej teploty).