Certifikáty - ThermoWood - tepelne upravené drevo

Tepelne upravená finská borovica ThermoWood - veľmi nízka absorpcie vlhkostiveľmi nízka absorpcia vlhkosti

Tepelne upravená finská borovica ThermoWood - perfektná rozmerová stálosťperfektná rozmerová stálosť

Tepelne upravená finská borovica ThermoWood neobsahuje živicu a živinyneobsahuje živicu a živiny

Tepelne upravené drevo ThermoWood je vhodné na aplikácie bez ošetrenia povrchuaplikácia bez ošetrenia povrchu

Tepelne upravená finská borovica má odolnosť proti všetkým škodcomodolnosť proti všetkým škodcom

Tepelne upravená finská borovica má výbornou biologickou odolnosťvýborná biologická odolnosť

Tepelne upravená finská borovica ThermoWood má dlhú životnosť v exteriéridlhá životnosť v exteriéri

               Tepelne upravená fínska borovica ThermoWood

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions


ThermoWood - na vonkajšie, exteriérové​​, fasádne obklady budov ThermoWood - terasové a bazénové profily pre terasy a chodníky ThermoWood - hobľované dosky, dosky, hranoly, podklady a podpery Tepelne upravené drevo ThermoWood - profily pre interiérové ​​podlahy Tepelne upravené drevo ThermoWood - interiérové ​​a saunové obklady thermowood-rezivo

Tepelne upravené drevo ThermoWoodTepelne upravené drevo ThermoWood

Ponúkame Vám jedinečný produkt svojho druhu, ktorého vznik umožňuje revolučná technológia tepelnej úpravy dreva ThermoWood®. Produkty, spracované touto technológiou, umožňujú úspešné použitie drevených materiálov slabšej dimenzie z tuzemských (Európskych) zdrojov s tým, že ich úžitkové vlastnosti a predĺžená doba životnosti ich stavia na úroveň tropických drevín bez nutnosti likvidácie tropických pralesov a ohrozovania ekologickej rovnováhy a životného prostredia. Nami dodávané a celkom ekologické produkty z fínskej borovice ThermoWood sú vyrábané v závode Oy Lunawood Ltd. v meste Iisalmi (stredné Fínsko) a spĺňajú prísne štandardy kvality, ktoré sú kontrolované fínskou Asociáciou výrobcov ThermoWood (skratka TWA). Vstupný materiál pochádza z trvalo udržateľných obhospodarovaných fínskych lesov (certifikácia PEFC). Prevažne ide o severskú (fínsku) borovicu, pretože severská borovica má oveľa väčšiu hustotu a pevnosť.

Tepelnr upravené drevo ThermoWoodTepelná úprava pozitívne mení vlastnosti dreva ThermoWood

Tepelne spracované alebo modifikované drevo ThermoWood je nový druh materiálu s inovovanou vnútornou štruktúrou dreva dosiahnutou tepelnou a vlhkostnou úpravou. Tepelné spracovanie dreva ThermoWood funguje iba za pomoci tepla a vodnej pary a celý výrobný proces je úplne ekologický. Tepelná úprava pozitívne ovplyvňuje a zlepšuje nielen trvanlivosť, ale aj ďalšie fyzikálne a mechanické vlastnosti. ThermoWood sa vyrába z fínskej borovice patentovaným spôsobom v špeciálnych sušiacich komorách pri teplotnom rozmedzí 160 – 212 °C.

Tepelne upravené drevo ThermoWoodZníženie absorpcie vlhkosti a perfektná rozmerová stálosť

Počas tepelnej úpravy je bunečná štruktúra dreva ThermoWood zmenená tak, že tepelne upravené drevo vykazuje oveľa lepšiu rozmerovú stabilitu než tepelne neupravené totožné drevo v rovnakých klimatických podmienkach. Tento jav je spôsobený hlavne tým, že je pri dreve tepelnou úpravou znížená schopnosť absorpcie vlhkosti až o 50 %. Výsledkom tepelného procesu je rovnovážna vlhkosť 5 – 7 % hoci sa nachádza v prostredí s výrazne vyššou vlhkosťou. Nedochádza teda u neho k napúčaniu a následnému zosychaniu, ktoré spôsobuje pri neupravenom dreve jeho rýchlu deštrukciu vplyvom rozvláknenia a rozpojenia jeho vnútornej štruktúry.
Materiál ThermoWood je teda rozmerovo a tvarovo stabilný v podmienkach bežne premenlivej vlhkosti s dobrou redukciou všetkých vnútorných napätí a trvalých i dočasných rozmerových a tvarových zmien. Týmito zmenami je myslené následné praskanie alebo tvarové zakrivenie, skrútenie alebo prehnutie. Podľa výsledkov štúdie University of Technology v Helsinkách (táto štúdia je súčasťou
certifikátu BRE) je prehnutie pri materiály ThermoWood znížené až o 90 % oproti rovnakému tepelne neošetrenému materiálu. Táto štúdia bola jedným z podkladov pre vydanie britského certifikátu BRE, v ktorom je stanovené, že materiál ThermoWood je schopný minimálnej životnosti 30 rokov.

Tepelne upravené drevo ThermoWoodAbsencia nežiaducich látok pri tepelne ošetrenom dreve ThermoWood a jeho biologická odolnosť

Pri tepelnom procese dochádza k odstráneniu (vytesneniu) všetkej živice, vylúhovateľných biologických látok a hlavne k rozkladu celulózy, lignínu a hemicelulózy (reťazcov cukrov). Vzhľadom k absencii týchto zložiek je niekedy ThermoWood nazývaný ako „mŕtve“ drevo. Pri tepelne upravenom dreve ThermoWood tiež vďaka tejto skutočnosti dochádza k zlepšeniu tepelne izolačných vlastností dreva a tiež ku zníženiu tepelnej vodivosti dreva (o zhruba 20 – 25 %). Na slnku preto tepelne upravené drevo nepáli do nôh a môže byť použité na sedacie plochy v saunách a parných kúpeľoch.
ThermoWood patrí do 2. triedy biologickej odolnosti (certifikácia KOMO), čo predstavuje veľmi vysokú odolnosť voči hnilobe. Vďaka úplnej absencii výživných látok je schopný ThermoWood odolávať všetkým drevokazným škodcom a hubám. V dôsledku týchto zmien je možné jeho bezproblémové použitie ako v exteriéri, tak v interiéri a v prevádzkach s vysokou teplotou a extrémnou vlhkosťou.

Tepelne upravené drevo ThermoWoodAtraktívny vzhľad tepelne upraveného dreva ThermoWood

Podľa dĺžky a intenzity tepelného ošetrenia dochádza pri dreve ThermoWood k zmenám jeho farby. Tepelne upravené alebo modifikované drevo ThermoWood získava až tmavo hnedý karamelový odtieň, a to v celom svojom priereze. S odstupom životnosti povrch materiálu ThermoWood zošedne (získa patinu) a začne drobno praskať. Tomuto prirodzenému procesu starnutia dreva zabránite iba tým, že obmedzíte pôsobenie UV žiarenia a poveternostných vplyvov. Pokiaľ chcete udržať jeho pekný karamelový vzhľad, opatrite výrobky z materiálu ThermoWood nami odporúčanou povrchovou úpravou. Zvláštnu pozornosť je potrebné venovať koncovým plochám (čelám).

Tepelne upravené drevo ThermoWoodAplikácia materiálu ThermoWood bez povrchovej úpravy

Pokiaľ sa materiál ThermoWood neošetruje, nezníži to nijak zásadne jeho životnosť, avšak nie je možné garantovať všetky deklarované vlastnosti materiálu, vznikanie väčších než vlásočnicových trhlín a tiež jeho nerovnomerné farebné zmeny. V prípade, že prijmete tieto prirodzené vlastnosti materiálu ThermoWood, nemusíte ho ošetrovať žiadnymi ochrannými prostriedkami. Jeho minimálna 30 ročná životnosť v exteriéri sa tak nijako zásadne nezníži a ide iba o povrchovú zmenu. Vďaka tepelnej úprave v celom priereze navyše môžete atraktívny vzhľad obnoviť za pomoci nami dodávaných a vyskúšaných odstraňovačov drevnej šedi (prostriedok OWATROL – NET-TROL).

Tepelne upravené drevo ThermoWoodVysoká životnosť tepelne upraveného dreva ThermoWood

Vďaka zmene svojich fyzikálnych vlastností a vnútornej štruktúry je materiál ThermoWood schopný minimálne 30 ročnej životnosti bez nutnosti povrchovej údržby, čo je doložené certifikátom KOMO holandskej spoločnosti SKH a britským certifikátom BRE.

Tepelne upravené drevo ThermoWoodUniverzálne použitie materiálu ThermoWood

Tepelne spracované alebo modifikované drevo ThermoWood je určené k všetkému použitiu ako v exteriéri, tak aj v extrémne vlhkom interiérovom prostredí. Profily ThermoWood sa bežne používajú na exteriérové obklady a opláštenia stien budov, terasové a bazénové rošty, materiál pre výrobu záhradného nábytku a ďalej na všetky exteriérové konštrukcie. V interiéroch sa profily ThermoWood využívajú ako obklady vnútorných stien sáun, na výrobu saunového nábytku, vybavenia a zázemia wellness centier, parných kúpeľov a tiež vnútorných bazénov.

Materiál ThermoWood je schopný minimálne 30 ročnej životnosti. Ponúkame Vám skvelé vlastnosti tohto unikátneho tepelne upraveného dreva z fínskej borovice, ktoré Vám prináša bezstarostné riešenie na celý život.