Príslušenstvo KATEPAL - odvetrávacie a prestupové prvky

Odvetranie strechy

Fínsky asfaltový strešný šindeľ Katepal

Fínsky asfaltový strešný šindeľ Katepal Fínsky asfaltový strešný šindeľ Katepal ventilacni-turbiny-lomaco-nastavitelny-kloub-efektivni-odvetravani-stresniho-plaste-cerna asfaltovy-stresny-sindel-katepal-digestor Fínsky asfaltový strešný šindeľ Katepal
Hrebeňové odvetranie
( spôsob A )
Odvetrávacia plocha
335 cm2
Odvetrávacia tvarovka T3
spôsob B )
Odvetrávacia plocha
85 cm2
Turbína LOMANCO ®
( spôsob C )
Typ BIB 12 a BIB 14
(čierna farba)
Odvetrávací komplet
spôsob D )
+ hadica a objímka
Anténný komplet
spôsob E )

Odvetranie strechy – prvky pre odvetranie – ventilácia strešného plášťa je neoddeliteľnou a nutnou súčasťou konštrukcie každého strešného plášťa, pokrytého šindľovou krytinou. Šindeľ na streche vytvára nepriepustnú vrstvu, čím sa v strešnom plášti hromadí nežiaduca vlhkosť, ktorá musí byť nutne odventilovaná. Konštrukcia strešného plášťa musí byť vykonaná tak, aby bol v spodnej časti strešného plášťa zabezpečený prístup vzduchu do strešného plášťa a následný odvod vzduchu zo strešného plášťa v oblasti hrebeňa.

V prípade izolovaného podkrovia je ideálny dvojplášťový spôsob strešného plášťa (viď. obrázok nad týmto textom), ktorý je možné odvetrať vo vrchnej časti strešného plášťa Hrebeňovým odvetraním v celej dĺžke hrebeňa (spôsob A), Odvetrávacími tvarovkami T3 aplikovanými v každom krove po obidvoch stranách hrebeňa (spôsob B) alebo v súčasnej dobe najúčinnejším spôsobom, ktorý predstavuje Ventilačná turbína LOMANCO ® (spôsob C).

Je nutné odvetrávať aj nezateplené strešné plášte, obzvlášť pokiaľ nie je vyriešené štítové odvetranie (prieduchy).

V prípade nedodržania ventilácie strešného plášťa hrozia predovšetkým tieto poruchy strešného plášťa – vznikanie plesní, hniloba debnenia, kondenzácia hromadiacej sa vlhkosti v zimnom období a prienik do podstrešných priestorov. V letnom období môže pri extrémnych teplotách dochádzať k odparovaniu nahromadenej vlhkosti, čo môže spôsobiť prehriatie strešného plášťa, ktorého dôsledkom môže byť v najhorších prípadoch zmäknutie povrchovej vrstvy šindľa a vznik asfaltových kropají.

V prípade, že je strešným plášťom vedený prieduch ventilácie (odvetranie kanalizácie, digestorov, apod.), možno riešiť tento prestup Odvetrávacím kompletom (spôsob D), ktorý je dodávaný vrátane flexibilnej hadice priemeru 110/125 mm a dĺžky 625 mm, hadicovej objímky pre fixáciu flexibilnej hadice v strešnom priestore na privedené potrubie. Sada tiež obsahuje nadpájací límec (pre napojenie strešnej fólie pri dvojplášťových strechách). Hlavicu odvetrávacieho kompletu možno nakláňať podľa sklonu strechy a navvyše je pri hlavici riešený záchyt a odvod vzniknutého kondenzátu.
UPOZORNENIE: tento komplet nie je určený pre odvod splodín z plynových kotlov a turbokotlov. Pre riešenie odvodu splodín cez šikmú strechu, ponúka väčšina výrobcov samotných kotlov svoje systémové prvky, vrátane základne pre prestup šikmou strechou.

V prípade, že je na streche prestup kruhového prierezu, napríklad anténny stožiar apod., možno tento prestup vyriešiť Anténnym kompletom (spôsob E), ktorý je dodávaný vrátane límca a do sklonu polohovateľného nástavca pre priemer od 15 do 75 mm.